نکات شرکت مسئولیت محدود در قانون تجارت

نکات شرکت مسئولیت محدود در قانون تجارت

  در قانون تجارت در رابطه با شرکت مسئولیت محدود نکات زیر بیان شده است:

1- حداقل تعداد شرکا درشرکت با مسئوليت محدود دو نفر خواهد بود.

2- حداقل سرمايه با توجه به رويه و حداقل مبلغ دريافت حق الثبت يک ميليون ريال مي باشد .

3- سعي شود در نام شرکت از نام شرکا استفاده نشود. اسم شريکي که در نام شرکت قيدشود، حکم شريک ضامن در شرکت تضامني را داشته و در بدو امر مسئول پرداخت کليه قروض و تعهدات شرکت خواهد بود.
4-شرکت با مسئوليت محدود وقتي تشکيل مي شود که تمام سرمايه نقدي و سهم الشرکه غير نقدي نيز تقويم و تسليم شده باشد و مدير عامل  اقرار به دريافت کليه سرمايه نقدي و سهم الشرکه غير نقدي نمايد و هر شرکت که بر خلاف اين ماده تشکيل شود باطل و ازدرجه اعتبار ساقط است.

5-در شرکتنامه بايد صراحتا قيد شده باشد که سهم الشرکه هاي غير نقدي هر کدام به چه ميزان تقويم شده است و هر شرکت که برخلاف اين ماده تشکيل شود باطل و از درجه اعتبار ساقط است.

6-کليه شرکا نسبت به قيمتي که در حين تشکيل براي سهم الشرکه ها ي غير نقدي معين شده درمقابل اشخاص ثالث مسئوليت تضامني دارند.

7-سهم الشرکه شرکا نمي تواند به شکل اوراق تجارتي قابل انتقال اعم از با اسم و بي اسم و غيره در آيد و سهم الشرکه را نمي توان منتقل و به غير نمود مگر با رضايت عده اي از شرکا که لااقل سه ربع سرمايه متعلق به آنها بوده و اکثريت عددي نيز داشته باشند.

 -8انتقال سهم الشرکه به موجب سند رسمي خواهد بود.

-9 شرکت به وسيله يک يا چند نفر مدير که بصورت موظف يا غير موظف از بين شرکا ياخارج براي مدت محدود يا نامحدود معين مي شوند اداره مي‌گردد.

10-مديران شرکت کليه اختيارات لازم را براي نمايندگي و اداره شرکت خواهند داشت مگر اينکه در اساسنامه غير اين ترتيب مقرر شده باشد.

11-تصميمات راجع به  شرکت بايد به اکثريت لااقل نصف سرمايه اتخاذ شود و اگر در دفعه اول اين اکثريت حاصل نشد بايد تمام شرکا مجددا دعوت شوند و در اين صورت تصميمات به اکثريب عددي شرکا اتخاذ مي شود ، اگرچه اکثريت مزبور داراي نصف سرمايه نباشد ، اساسنامه شرکت مي تواند ترتيب ديگري براي حد نصاب مجامع مقرر دارد.

12-هر يک از شرکا به نسبت سهمي که در شرکت دارد در مجامع داراي راي خواهد بود. اساسنامه شرکت مي تواند ترتيب ديگري مقرر نمايد.

13-روابط شرکت تابع مقررات اساسنامه است وتقسيم سود به نسبت سرمايه شرکا است.اساسنامه شرکت ترتيب ديگري براي تقسيم سود مقرر دارد .

14-در هر شرکت با مسئوليت محدود که تعداد شرکا ، بيش از 12 نفر باشند بايد داراي هيات نظار بوده و هيات نظار لااقل سالي يک مرتبه مجمع عمومي شرکا را تشکيل دهد.(هيات نظار مرکب از 3 نفر بوده که از بين شرکا براي مدت يک سال انتخاب مي شوند و اعضاي هيات نظار نبايستي عضو هيات مديره شرکت باشند.)


مطالب دیگر:

انتخاب اسم برای شرکت

برای ثبت شرکت چه باید کرد؟

ثبت برند در کرج، ثبت علامت تجاری در کرج

ثبت شرکت و برند در کرج

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت


کلید واژه ها : ثبت شرکت کرج ، ثبت شرکت در هشتگرد ، مراحل ثبت شرکت ، ثبت علامت تجاری ، مدارک ثبت برند

کاربر گرامی؛ شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره ای رایگان؛ با شماره تلفن 02632400680 و یا با شماره همراه 09120594830 تماس حاصل فرمایید و یا با استفاده از فرم زیر؛ درخواست تماس نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)
شماره تماس وارد شده صحیح نمی باشد.